Szinte minden nap kerülnek elő problémák amiket a koronavírus okoz. A szigorított higiéniai szabályokat valószínűleg még évekig érvényben kell tartani így a stadionokba sporteseményekre érkező látogatók beléptetési szabályain is valószínűleg változtatni kell. Magyarország sok szempontból különleges , mert nincs egy minden sportlétesítményre nézve egyformán elfogadott beléptetési protokoll.
A sporteseményeket szervező szövetségek ezt nem szabják meg hanem a beléptetést biztonsági cégekre bízzák akik külön külön másképpen értelmezik a beléptetésre hozott gumiszabályokat. Ebből a szempontból is külön kiemelhető a Ferencváros esete ahol a szurkolói regisztráció és beléptetés szabályai ellen évekig tüntettek távolmaradásukkal az egyesület szervezett csoportjai. A klub és a szurkolói csoportok felemásra sikerült megegyezése után is maradt az a rendszer amit nehezményeztek a szurkolók de csak a stadion bizonyos részein.
A nem ultraszektorokban maradt a vénaszkenners regisztráció és a jelenleg egészségügyi kockázatot jelentő vénaszkenneres – közvetlen kapcsolatot igényelő beléptető kapu. Maga a rendszer amúgy is elavult mert hiába tartották Az egyik legbiztonságosabbnak biometrikus hitelesítési eljárásnak évekkel ezelőtt sikerült meghekkelni. A kutatók egy átalakított tükörreflexes fényképezőgéppel akár öt méterről is megfelelő fotót tudtak készíteni a vénákról a viaszos reprodukcióhoz. Ezért a vénaszkenneres biztonsági eljárást a nem biztonságos túl nagy kockázatot jelentő beléptető rendszerekhez sorolják. Hibaszázaléka amúgy is magas a megengedhető pár ezred százalékot jóval túlhaladta.
A mobilok és a biztonsági rendszerek körében egyre jobban terjednek a biometrikus hitelesítő megoldások. Az ujjlenyomat-leolvasás és az arcfelismerés mellett az egyik legmegbízhatóbbnak tartott technika a vénaszkennelés, amely a bőr alatt futó erek méretének és elhelyezkedésének szkennelésén alapul.
Két fehér kalapos hekker azonban megtalálta az eljárás gyenge pontját. A 2018. december végén, Lipcsében megrendezett hekker-konferencián, a Chaos Communication Congressen a kutatók bemutatták milyen egyszerű kijátszani a rendszert.
Ami még aggasztóbb, hogy sportvezetői körökben – legalább is nyilvánosan – nem foglakoztak a mindenhol bevett gyakorlatnak számító motozással ami megint csak biztonsági kockázatot jelenthet, még akkor is ha - és ezt reméljük a legjobban – mihamarabb legyőzzük a koronavírust. Ezen a technikán nem segít a gumikesztyű sem mert az maximum a biztonsági személyzet tagját védi valamennyire de, az egyazon gumikesztűvel végzett motozás a kórokozót minden további nélkül átadhatja a másik szurkolónak. Ha ez a technika marad, akkor minden motozás után kesztyűcsere kellene ami nem túl életszerű és igen meghosszabítaná a beléptetést.
Nagyon reméljük , hogy mindezeket az egészségügyi kockázatot jelentő és a legtöbbször idejétmúlt és sajnos szakszerűtlenül alkalmazott technikákat átadhatjuk a múltnak, és kidolgozásra kerülnek olyan biztonsági intézkedések amelyek nem veszélyeztetik sem a szurkolók sem a biztonsági személyzet egészségét , mégis megoldják a biztonságos és gyors beléptetést. Az nem lesz megoldás, hogy aláíratnak mindenkivel egy papírt, hogy csak saját felelősségre léphetnek a sportesemény színhelyére.
Reméljük felelős döntések születnek , de még inkább abban bízunk, hogy mielőbb szurkolók előtt lehet majd mérkőzéseket rendezni.