A svájci székhelyű Sporttudományok Nemzetközi Központja (CIES) legfrissebb tanulmányában azt vizsgálta, hogy mennyire agresszívak az egyes bajnokságok. Globális összevetés készült, ami érdekes eredményeket hozott. Egy rettentő komoly baj viszont van vele; arra a nemlétező premisszára épít, hogy a bíráskodás a földkerekség minden egyes szegletében egyenszilárd módon működik!
Nem tudom ki volt az ötlet gazdája, de a nevezett intézmény nevét cáfolja már maga a tanulmány címe is! Nemzetközi - nekem OK, mert Dél-Afrikától Finnországig, Japántól az USA-ig mindenki szerepel benne. Központ - OK, jó név, bár nem tudom mennyi kihelyezett alközpontjuk, vagy intézményük van Svájc határain kívül (biztos van). De az, hogy sporttudomány, nekem már minimum sántít, de - ha már foci és mozgásprobléma - nekem inkább az jut eszembe, hogy Lábatlan nevű településünk valószínűleg róluk kapta elnevezését...
Ha megrendelésre készült a tanulmány, az némileg mentesíti a céget, hiszen, ha jó pénzt fizetnek, bárki képes marhaságokat csinálni - még ha tudja is, hogy semmi értelme a dolognak! Persze akkor is számonkérhető lenne a szakmai igényesség (helyesebben annak hiánya), mert bizony a tanulmány nem szól másról, mint arról, hogy melyik országban mennyi lapot osztanak. Nem több, nem kevesebb, pont csak ennyi! A "How aggressive is your football?" címmel itt bizony jól elásták magukat - és szerintem nem csak nálam! -, innentől kezdve már csak az következhet, hogy melyik ország focistái párjainak hosszabb a lába...
Kicsit közelebb hozva a problémát, az itthoni helyzet így fest:
- Az egyes bírók működésében igen nagy különbségek vannak (tehát még adott országon belül sincs egységes működés!)
- Az egyes bírók hétről hétre önmagukkal is képesek ellentétes felfogást képviselni a meccseken.
- Nem egy olyan eset van, hogy csak azért fújnak be egy szituációt, mert különben lemaradnának az eseményekről (egy pár ilyen után, ha ugyanarra a játékosra jön ki a bíró fáziskésése, villanhat a lap!)
- Az is előfordul, hogy a "bajt megelőzendő", mintegy edukációs jelleggel osztanak ki lapokat (éppen azért, hogy ne legyen agresszivitás a pályán!), miközben a tanulmány éppen azt sugallja, hogy ha több a lap, agresszívabb a foci.
- Képzettségben is jelentős eltérések vannak.
- És - egyes hírek szerint... - van amikor valamilyen külső tényező hatására villannak lapok...
Nekem az a sanda gyanúm, hogy ezek a tényezők máshol is fennállnak, de természetesen nem azonos mértékben, és nem azonos összetételben. Nos, amit érdemes lenne vizsgálni, és tényleg tudományos munkát jelentene, az ennek a kérdéskörnek a vizsgálata, nem pedig a lapok számának alapműveleti összegzése! De he most eltekintünk az én Muppeth Show jellememtől (a két öreg mindig fikázódik...), akkor sem értem, hogy most akkor mit tudtunk meg? Mit tudott meg a szakma? Milyen hasznos információt közöl a tanulmány?
Nem tudom... Ha igaz, amit magukról állítanak, nevezetesen, hogy rendszeres megbízóik a FIFA, az UEFA, a City Football Group, a Chelsea FC, a Madrid Atlético de Madrid és az SL Benfica, akkor bizony nem árt, ha ennél sokkal jobb produktumokkal jelennek meg, mert hamarosan elveszíthetik megrendelőiket... Mert - más tanulmányokat is áttekintve - egyébként van ott olyan agykapacitás, amit most elegánsan mellőztek!
Lehet, hogy itthon is vannak hasonlóan nagyívű tanulmányok? Talán le is írják, de hogy ilyen előadást a saját fülemmel voltam kénytelen elszenvedni, az teljesen biztos!