Kezünkbe került az MLSZ szakmai bizottságának a 2020–tól 2025-ig tartó időszakra vonatkozó fejlesztési terve, mely a Koncepció A FÉRFI PROFESSZIONÁLIS FUTBALL ÉS ELIT UTÁNPÓTLÁSKÉPZÉS FEJLESZTÉSÉRE 2020-2025 munkacímet viseli.
Ez a terv magában foglalja a szakmai bizottság eddigi tevékenységét 2018-tól., ténymegállapításokat, terveket, és célokat fogalmaz meg. 2019-ben Csányi Sándor MLSZ elnök ígéretet tett arra, hogy a tervet transzparenssé teszi, ami azóta sem történt meg. Információink szerint a tervnek 2019. december 31-ig olyan állapotban kellett volna már lennie, hogy januárban a munkát abból el lehetett volna kezdeni. Sajnos ez sem történt meg. Cikksorozatunkban ezt a tervet elemezzük, és utána járunk, hogy mi az ami már eddig megvalósult - és mi az ami nem. A tervben fellelhető ténymegállapítás az, hogy brutális mélységben van a Magyar Labdarúgás, és a mentsvárként bevezetett TAO program semmit nem tett hozzá a szakmai felzárkózáshoz. Cikkeink egyetlen célja a szurkolók tájékoztatása a Magyar Labdarúgás valós helyzetéről.
Először a szakmai bizottság tagjait mutatjuk be, és azt, hogy kinek mi is a feladata:
A bizottság elnöke: Nyilasi Tibor
Tagok: Dárdai Pál, Egervári Sándor, Fehér Csaba, Fórián Zsolt, Hajnal Tamás, Gellei Imre, Gera Zoltán, Kovács Kálmán, Lőw Zsolt, Markó Edina, Szabics Imre, Takács Mihály
A bizottság 5 különböző célkitűzést határozott meg :
- Sportszakember képzés
- MLSZ szakmai programjainak felülvizsgálata
- Központi adatbázis létrehozása, tehetségkutatás
- Grassroots és Bozsik program áttekintése
- Versenyrendszerek, versenykiírások, szabályzatok véleményezése
A Szakmai bizottság 6 stratégiai témát határozott meg és a témához felelősöket is rendelt:
- GRAASROOTS ÉS PROFI FUTBALL, BOZSIK RENDSZER ÉS TÖMEGESÍTÉS – Kovács Szilveszter
- VERSENY-RENDSZER, SZABÁLYOZÓK – Kovács Péter
- MLSZ ÉS AKADÉMIÁK, AKADÉMIAI AKKREDITÁCIÓ – Takács Mihály
- TEHETSÉGKUTATÁS ÉS MENEDZSMENT HATÁRON TÚLI MAGYAROK INTEGRÁLÁSA. SCOUT – Hegedűs Henrik
- KÖZPONTI ADATBÁZIS ÉS MONITORING, TELJESÍTMÉNYDIAGNOSZTIKA, EGÉSZSÉGÜGY – Hegedűs Henrik
- SZÖVETSÉGI VÁLOGATOTTAK, JÁTÉKSTÍLUS, SPORTSZAKEMBEREK – Gellei Imre
Ezen pontok alapján kellett volna cselekvési tervet, és egy olyan mindent összefoglaló, irányító koncepciót készíteni, ami 2020 január elsején életbe lépve, megkezdhette volna a felzárkóztatást az európai középmezőnyhöz. Nem így lett. A terv nemhogy nem került bevezetésre, hanem csak most készült el, és még hol vannak a határozatok amik elindítják az útján...
Mindez miért? Mert a Labdarúgásunk olyan mélységekben van, ami itt sokan el sem tudnak képzelni, ha csak az M4 műsorát nézik, vagy a mainstream „sportsajtót” olvassák. Csak egy dia a jelentésből ami sok mindenre választ ad.
A dián tisztán látszik; 10 év alatt 10 milliárdok elköltése után semmilyen tartós előrelépés nem látható, ami pl. a felnőtt labdarúgó válogatott helyezését illeti, és még akkor hol az utánpótlás ahol brutálisabbak a számok.
Azt is érdekesnek tartjuk, hogy a szakmai bizottságban semmilyen szerepet, sőt még betekintést sem kapott annak munkájába Sisa Tibor az edzőképzés vezetője, ami azért felvet kérdéseket. Hogyan tudná beemelni az edzőképzésbe a már elérhető anyagokat, ha semmilyen betekintést sem kap a munkába. Addig is képezzék még a régi rendszerbe az edzőket, hogy aztán mindent sutba dobva kezdjék elölről? Ez csak egy kérdés amire természetesen nincs válasz, és talán a számunkra legfontosabb kérdésre sincs, nevezetesen, hogy milyen minőségbiztosítást képzel el a szakmai bizottság, ha számításba sem veszi a szurkolókat a közvéleményt?
A következő részben a szakmai bizottság ténymegállaításai lesznek láthatóak, valamint a kluboknál illetve, az akadémia rendszerben folyó munkát tekinthetitek meg az MLSZ táblázataiban, amit sajnos elfelejt a már említett sportsajtó megjeleníteni.
Folytatjuk…