A hazai sajtóban nem kapott nagy visszhangot a dolog, de tény, hogy a FIFA egy segélyalapot hoz létre, mondván, hogy pénzügyi kondíciói kifejezetten jók, így kész a segítségre! Az ok természetesen nem más, mint a koronavírus-járvány, hiszen Európában mindenütt szünetelnek a bajnokságok (ahol nincs szünet, ott ki is írták nálam magukat Európából…). Az ír todayfm.com írását idézzük.
Az alap elsősorban a ligáknak és a focistáknak nyújt támogatást, hiszen – a világ nagy részén! – a játékosok és a klubok bevételeinek legnagyobb része a meccsnapokhoz kötődik. Nem csak a meccsnapi bevételekről van szó, hanem szponzori, hirdetői pénzekről is, amik együttes és tartós kiesése akár tömeges csődhullámot is elindíthat.
Írországban az SSE Airitricity Ligát április 19-ig felfüggesztették, de az FAI máris bejelentette, hogy leghamarabb is csak június 19-én lehetséges az újra-indítás.
A felfüggesztés miatt klubok többsége drasztikus intézkedéseket hoztak annak érdekében, hogy hosszabb távon is életképesek maradhassanak. A Sligo Roversn ideiglenesen el kellett bocsátani alkalmazottaikat, míg Cork City és a Drogheda United esetében szüneteltetik a bér-kifizetéseket.
A helyzet nem csak ar íreknél rossz; a Premier League legkorábban legkorábban április 30-ig induhat, de két klub máris meghozta azokat az intézkedéseket, amelyek a szünet alatt tétlenségre ítélt játékosokat és egyéb alkalmazottakat is érintették.
A Joe Lewis milliárdos tulajdonában lévő Tottenham csökkentette a játékosok, alkalmazottak és igazgatók béreit, és a Newcastle United milliárdos tulajdonosa, Mike Ashley is hasonlóan járt el.
Skóciában, a Hearts elnök, Ann Budge azt kijelentette, hogy 50%-kal csökkenti a bérét a játékosoknak, aki pedig nem fogadja el, annak felmond.
Kedden, a Celtic vezetője, Neil Lennon azt nyilatkozta, hogy a bérek csökkentését a következő hónapban mér végre kell hajtaniuk.
A FIFA szóvivője elmondta a Reuters hírügynökségnek a helyzetről és annak megoldásáról így nyilatkozott:
"A helyzet azzal fenyeget, hogy megzavarja és rontja a FIFA tagszövetségeinek és más labdarúgó-szervezeteknek - például a ligáknak és a kluboknak – működőképességét, tönkre teheti a finanszírozó-képességet a játék minden szintjén, ideértve a prof, nem profi, az ifjúsági és football-t is.
Előreláthatólag a világ számos részén jelentős számban lesznek olyanok, akik a labdarúgásban dolgoznak/dolgoztak - köztük a férfiak és a nők is -, és most rendkívül nehéz gazdasági körülmények közé kerülnek.
Az erõforrások elosztásával és a terv megvalósításával kapcsolatos számos kérdés még megoldásra vár, azok célja a támogatási- segélyezési rendszer a közeljövőben történő kidolgozása és bejelentése.”
A lényeg tehát, hogy ha világméretekben jelentkezik a probléma, akkor a világszervezet szintjén igyekeznek is kezelni azt. Az MLSz-nek meg annyit; az országos problémára egy országos szövetségnek kell válaszokat keresnie és találnia - egyeztetve az érintett szereplőkkel! A 45 milliárd forint körüli költségvetés erre adna teret… a pénzügyi kondíciók a hazai szövetségnék is kifejezetten jók. Várjuk a reakciót!