Mint arról korábban írtunk (ITT) a FIFA arra törekszik, hogy megteremtse annak feltételeit, hogy a pályán dőljenek el a bajnokságok. Ehhez döntéseket hoz, nem úgy, mint az UEFA… De hagyjuk is az európai szövetséget, az totálisan szétcsúszott, inkább azt nézzük meg, hogy a FIFA milyen intézkedéseket hozott a klubok megsegítésére a bajnokságok befejezése érdekében.
A legfontosabb, hogy az eredetileg tervezett idény végén (június 30.) a lejáró szerződések automatikusan meghosszabbodnak addig, amíg a bajnokságokat be nem tudják fejezni. Ez azt jelenti, hogy a más klubokba szerződött játékosok csak akkor kerülnek új csapatukhoz, ha a bajnokság befejeződött.
Persze itt azért lehetnek érdekellentétek, mert ha országváltással is jár a csapatváltás, és a fogadó ország korábban lejátssza a még elmaradt meccseket, akkor hátrány éri, hiszen az egyébként szerződésben álló játékosa az automatikus hosszabbítás miatt nem tud új csapatával edzeni. Ha pedig összeér a 2019/20- és a következő bajnokság, akkor csak menet közben nyílik lehetőség az érkezők beépítésére egy ilyen esetben. A FIFA igyekszik rugalmasan kezelni a dolgot, mert az igazolási időszakot a két bajnoki idény közé teszi, ugyanakkor az még nyilván nem világos, hogy mikor zárulnak az aktuális, és kezdődnek a következő bajnokságok.
De a lényeg az, hogy most már hivatalosan is kimondott a szerződések automatikus hosszabbítása – de természetesen ennek jogi aspektusait minden egyes játékossal rendezni kell. Ezt a FIFA értelemszerűen klubokra bízza. De iránymutatást adott azért:
„A FIFA ennek szellemében ösztönzi a labdarúgókat és a klubokat, hogy működjenek együtt a megoldások megtalálásában. Az egyes országok intézkedéseihez igazodva kell megtalálni a megfelelő eljárásmódot, a FIFA az összes aspektus megvizsgálását javasolja, beleértve a kormányzatok intézkedéseit, amelyek a klubokat támogatják, a fizetések megvonását vagy csökkentését, és az esetleges fedezeteket.”
A FIFA viszont magához vonja a döntés jogát abban az esetben, ha nem sikerül megállapodásra jutni, méghozzá a következőket figyelembevéve:
– valóban mindent megtettek-e azért, hogy megszülessen az egyezség;
– a klub gazdasági helyzete;
– a játékosok szerződésváltoztatásának arányossága;
– a játékosok nettó jövedelme a szerződésváltoztatás után;
– a játékosok egyenlő bánásmódban részesültek-e.
(forrás: nemzetisport.hu)
Ehhez készített egy videós segédanyagot a FIFA:
Amennyiben innen nem érhető el a video, klikk IDE!